Tech Tips: Jak na pravidelné kontroly sedáku?

20. 12. 2018

Pravidelná rubrika Tech Tips nás tentokrát zavede do vlastního svědomí. Veškeré vybavení, které používáme, by mělo procházet pravidelnými kontrolami. A ruku na srdce, kdy jste si naposledy kontrolovaly vlastni sedák?

Kdy máte provést kontrolu?

Pokud používáte vybavení komerčně (práce, půjčovna), je nutné ho dávat osobně odborně způsobilé, která o kontrole vyhotoví protokol a doporučí další používání/vyřazení. Pokud vybavení používáte pouze soukromě, měli byste kontrolu provádět aspoň vy sami. Dle intenzity používání byste také měli nastavit intenzitu kontrol, nejpozději však jednou za 12 měsíců.

V následujících bodech se zaměříme na kontrolu jednotlivých částí sedáku i jeho celkový stav pro další použití.

Historie produktu

Osobně bych si nikdy nekoupila sedací úvazek po někom. Jednak nikdy nevíte, co s ním předchozí uživatel dělal, a také si spočítáte, že se vyplatí investovat tisícovku do nového sedáku, který při správném používání vydrží 10 let. 

Pokud máte doma nějaký starší kousek, přesvědčte se, že není starší než 10 let a také že mu oproti obrázku nového sedáku nic nechybí, ani nepřebývá. Informace o určení stáří úvazku najdete na webu výrobce

Kontrola popruhů

Zkontrolujte veškeré popruhy, které váš úvazek má. Nezapomeňte posunout všemi přezkami, abyste se přesvědčili o neporušenosti popruhů pod nimi. Zaměřte se především na naříznutí, změnu struktury či barvy a nadměrné opotřebení.

Společně s popruhy také zkontrolujte pevnostní šití na obou stranách popruhů. Zde se zaměřte na vlákna, která jsou uvolněná, opotřebovaná či přímo poškozená. 

  

Kontrola navazovovacích ok a oka pro jištění

Navazovací oka a oko pro jištění/slaňování jsou nejvíce namáhaná místa vašeho úvazku. Dbejte proto o jejich kontrolu, že se na nich žádným způsobem neprojevuje nadměrné opotřebení.

Zkontrolujte jistící i navazovací části, že u nich nedošlo k naříznutí, změně struktury či barvy nebo nadměrnému opotřebení.

Kontrola přezek

U každé přezky na vašem úvazku vyzkoušejte její funkčnost (posunutí/zapnutí). Přitom se podívejte, zda nejsou přezky výrazně poškrábané (úbytek materiálu více než 5%), nemají trhliny či nejeví známky opotřebení, deformace či koroze.

  

Kontrola ostatních částí

Na konec proveďte kontrolu všech ostatních částí, které dělají váš úvazek pohodlný :) Začněte u polstrování pasu a nohaviček, zkontrolujte gumičky na zastčení popruhů i materiálová oka. Zkontrolujte, zde někde nedošlo k nadměrnému opotřebení, naříznutí či změně barvy v důsledku kontaktu s neznámou látkou.

Závěr

Pokud jste revizi provedli důsledně a vyhodnotili jste, že se se svým sedákem nadále bát nebudete, gratulujeme.

Pokud si nejste dalším používáním vašeho úvazku jisti, kontaktujte nás nebo si rovnou vyberte nějaký nový.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace