Jak na dynamická lana?

10. 7. 2017

Pokud se vám stává, že u výběru dynamických lan tápete v přehledu vlasnostní a nejste schopni rozklíčovat, které lano je pro vás to nejvhodnější, tak potom je tento článek určený právě pro vás.

O lanech obecně

Dnes používaná lana se obvykle vyrábějí z polyamidu a jsou konstruována z jádra, které má hlavní nosnou funkci, a opletu, který drží prameny pohromadě a chrání je před nepříznivými mechanickými vlivy. 

Podle účelu užití dělíme lana na nízkoprůtažná (častěji označovaná jako statická), která jsou určena k zajištění prací ve výškách, speleologii a záchraně, a dynamická, určená pro horolezectví, kdy lezec používá lano jako součást jistícího řetězce, který ho je schopen v případě pádu bezpečně zachytit. My se dnes zaměříme na lana dynamická.

Rozdělení dynamických lan

Jednoduché lano je jednopramenné lano o průměru 8,9 až 11,4 mm, které je vhodné použít všude tam, kde nehrozí nebezpečí poškození lana. Jednoduchá lana lze použít na sportovní cesty, lezení na písku, big wally nebo lezení na top-rope.

Poloviční lana mají průměr 7,8 – 9,1 mm, kdy se leze na dvou nezávislých pramenech lan současně tak, že se lana v jištění vedou odděleně. Tím se snižuje tření lana a také pravděpodobnost přeseknutí obou pramenů v případě pádu kamení či ledu. Jejich svázání umožňuje dlouhá slanění celých délek. Pro lepší orientaci si pořiďte poloviční lana ve dvou různých barvách.

Dvojitá lana mají průměr 7,8 – 9,1 mm a používají se v páru tak, že se oba prameny cvakají do stejného postupového jištění. Jejich svázání umožňuje dělat dlouhá slanění celých délek. Pro lepší orientaci si pořiďte dvojitá lana ve dvou různých barvách.

Vlastnosti lan

Průměr a hmotnost lana jdou ruku v ruce. Se snižujícím se průměrem klesá váha lana, ale také jeho odolnost.

Počet UIAA pádů je parametr, který určuje, po kolika pádech se zničí lano, když je z 4,8 metru nad jištěním puštěno závaží (80 kg u jednoduchých lan) a chyceno natvrdo do 2,8 metru dlouhého volného konce.

Maximální rázová síla je síla působící na lezce v okamžiku zachycení pádu. Je zde proto jasná korelace říkající, že čím menší je rázová síla, tím více síly pohltí lano a tím méně síly bude vyvinuto na lezce.

Dynamické prodloužení se měří při první pádové zkoušce UIAA (viz výše), statické prodloužení se měří při zatížení lana 80 kg závažím. Prodloužení lana přímo souvisí s rázovou silou (viz výše). Na lano s větší pružností působí menší rázová síla.

Uzlovatelnost je parametr, který nám říká, jak je lano ohebné. Měří se tak, že se na laně uváže jednoduchý uzel, zatíží se, změří se vnitřní průměr uzlu a z průměru lana se vypočte koeficient uzlovatelnosti. Čím je koeficient menší, tím je lano ohebnější.

Posuv opletu udává, o kolik procent se při zatížení lana posune oplet vůči jádru.

Výběr vhodného lana

Na základě výše popsaných vlastností si tedy můžeme říct, že:

  • na OS/RP pokusy je vhodné lano s malým průměrem a hmotností, které šetří vaše síly,
  • na nacvičování cest je vhodnější pořídit si silnější lano s vysokým počtem pádů a malou maximální rázovou silou,
  • na top-rope lezení je vhodné vybrat si silnější lano, které je více odolné proti oděru, a lano s malým procentem posuvu opletu,
  • pro lezení v ledu je vhodné vybavit se slabším lanem s povrchovou úpravou, která chrání lano před oděrem, nasáknutí vlhkosti a následnému ztěžknutí a ztráty pevnosti,
  • pro lezení na písku se hodí lana s větším průměrem, velkým počtem pádů, prodloužením a nízkou rázovou silou,
  • do vícedélek přibalte poloviční lana ideálně s povrchovou úpravou, která vám prodlouží životnost lana v zimních mrazích i letních bouřkách,
  • a hledáte-li univerzální lano, které něco vydrží, zvolte jednoduché lano s minimálním průměrem 9,5 mm, povrchovou úpravou a dobrým poměrem maximální rázové síly a uzlovatelnosti. 

Životnost lana

Přestože většina výrobců určuje životnost lan na deset let, je tento údaj z důvodu nejednotných vlivů na používání  a specifik používání pouze orientační. Životnost lan se snižuje zejména v závislosti na četnosti a intenzitě používání, kdy při slaňování a spouštění dochází k poklesu dynamického výkonu, oděr způsobuje postupné oslabování soudružnosti opletu, nečistoty ve spojený s velkým výkonem lana působí jako brusný papír a vedou ke zmenšování nosného průřezu vláken a dynamické zatížení způsobuje ztrátu výkonu lana. Lana byste měli vyřadit zejména pokud je na nich patrné mechanické či chemické poškození, při zdeformování lana či po jeho velkém zatížení. 

Bez ohledu na výše zmiňované či dobu použití by se lano mělo zlikvidovat vždy, když k lanu ztratíte důvěru.

Autor fotek: Marek Jedlička

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace